Forum

nawigacja: powrót do listy forów | Opinie, komentarze, pytania

Opinie, komentarze, pytania

Praca- absolwencji - kursu linux

Tomek2016-07-24 15:58 (8 lat, 5 miesięcy temu)

Witam

Mam pytanie do wszystkich co uczestniczyli w szkoleniu
Administracja linux
zaawansowana administracja linux
a w czasie kursu byli bez pracy.
Czy firma ALX pomagała wam znaleźć prace tak jak piszą na stronie.
Czy sami ja sobie po tym kursie znaleźliście i czy pracujecie jako administratorzy juniorzy od linux.
Interesują mnie zwłaszcza takie osoby co były na szkoleniu w trójmieście i tam maja prace.

Oczywiście zdaje sobie z tego sprawę ze sam kurs nawet zaawansowany to ziarenko piasku w porównaniu do tego co powinno się umieć jako administrator.

Dlatego się zastanawiam czy warto iść na te szkolenia i czy szybko po tym znajdę prace w trójmieście i czy kurs szybko mi się zwróci czy raczej nie bo pensje dostanę minimalną czyli 1850 brutto czy raczej wysoką i po miesiącu zwróci mi się kurs Administracji linux

Chciałem się was zapytać czy po tym szkoleniu musieliście jeszcze dużo wiedzy się nauczyć sami , na kursach czy raczej w zakładach pracy rożne rzeczy wam tłumaczyli starsi koledzy
Jak to wszystko wygląda
Jeśli coś robiliście to proszę o wypowiedz czy to w tej firmie czy w innej

I czy to była dobra decyzja iść na ten kurs linux i czy drugi raz tez byście podjęli taką decyzje i wydali na dwa kursy ok 7000

Mateusz Sell, ALX2016-07-26 12:56 (8 lat, 4 miesiące temu)

Dzień dobry Panie Tomku,

Niestety najwyraźniej niewielu absolwentów odwiedza nasze forum, więc pozwolę sobie odpisać z perspektywy ALX.

Kurs "Administrator Linuksa" jest chyba najdłużej utrzymującym się na rynku naszym produktem. Był solidnie aktualizowany w ciągu ostatnich kilkunastu lat przynajmniej 4 razy i generalnie sprawdza się dobrze zarówno od strony przystępności jak i użyteczności poruszanych tematów.

Nie należy go łączyć bezpośrednio z drugim kursem - "Zaawansowany Administrator Linuksa". Pomimo tego, że jeden jest naturalną kontynuacją drugiego to bardzo się różnią pod względem sposobu nauczania, a nie tylko zakresem zagadnień. Dlatego też nie powinno się podchodzić do kursu zaawansowanego zaraz po ukończeniu podstawowego. Zalecamy minimum rok przerwy, żeby kursant miał okazję utrwalić zdobytą wiedzę, najlepiej przez praktykę.
Z tego powodu zapłacenie od razu 7000 PLN za obydwa kursy w jednym roku nie jest konieczne, a nawet mija się z celem. Nie skorzysta Pan w pełni z kursu zaawansowanego, więc radzimy wykupić kurs podstawowy, a z zakupem zaawansowanego poczekać aż będzie miał Pan możliwość wykorzystania zdobytych umiejętności w pracy.

Jeśli chodzi o szukanie pracy po kursie to z naszych informacji wynika że dość dużo kursantów znajduje pracę w zawodzie (część prowadzi już wcześniej swoją działalność gospodarczą i zwiększają po prostu zakres świadczonych usług po naszym kursie).
Nie mogę przytoczyć dokładnych liczb, ponieważ nie prowadzimy aż tak starannego monitoringu absolwentów, niemniej wiemy że osoby po naszych kursach znajdują pracę zarówno z naszą pomocą jak i na własną rękę.

Pozdrawiam
Mateusz Sell, ALX

Tomek2016-07-26 17:39 (8 lat, 4 miesiące temu)

Dziękuje za odpowiedz

Jednocześnie zastanawiam się co miał pan na myśli pisząc :

Pomimo tego, że jeden jest naturalną kontynuacją drugiego to bardzo się różnią pod względem sposobu nauczania, a nie tylko zakresem zagadnień.

Co ma pan na myśli pisząc ze różni się pod względem sposobu nauczania !!!.

To jak wygląda nauczanie na tych kursach
jak w Administracji linux a jak w zaawansowanej administracji linux i czym one od siebie się różnią ze tu inaczej prowadzicie zajęcia i tutaj

Mateusz Sell, ALX2016-07-27 09:51 (8 lat, 4 miesiące temu)

Dzień dobry Panie Tomku,

Nauka podczas kursu podstawowego koncentruje się na tym w jaki sposób konfigurować system, jak go odpowiednio zabezpieczyć, jakie są dobre praktyki, jak wykonywać pewne konkretne czynności.
Nauczenie tego wymaga czasu i praktyki, jednak jest stosunkowo proste. Wystarczy podążać za prowadzącym i przygotowanym przez na skryptem, a jeśli czegoś się nie rozumie dopytywać i ćwiczyć na przykładach.
Podczas kursu zaawansowanego skupiamy się bardziej na umiejętności rozwiązania problemu, którego wcześniej się nie widziało. Przykładowo czytanie wykresów z monitoringu systemu często wymaga wyłapania anomalii. Nie wystarczy przejść przez listę "co należy sprawdzić", tylko trzeba zobaczyć co na wykresie się nie zgadza. Która linia to ruch wychodzący z serwera, co się stało że wygląda inaczej niż dotychczas. Jaka może być przyczyna.
W związku z tym sam kurs też musi być prowadzony inaczej - raczej prowokując kursantów do krytycznego myślenia i analizy tego co widzą, niż ucząc rzemiosła.
Również z tego powodu podejście do jednego kursu zaraz po drugim nie jest wskazane - doświadczeni administratorzy potrzebują rozwijać inne umiejętności niż ktoś kto dopiero poznaje aspekty administracji Linuksem.

Pozdrawiam
Mateusz Sell, ALX

Tomek2016-07-27 10:37 (8 lat, 4 miesiące temu)

Dziękuje jeszcze raz za rade i odpowiedz

Zadam jeszcze jedno pytanie

czy po pierwszym kursie z administracji linux lepiej odczekać rok i iść na kurs zaawansowany czy możne miedzy czasie iść na inne wasze kursy (warsztaty ) 1-2 dniowe np
siec bezprzewodowa
podpis elektroniczny
VPN
Serwer DNS
Serwer Apache
itp
i dopiero po nich robić kurs zaawansowany zeby pogłębiać wiedzę

Jeszcze jedno domyślam się ze kurs zaawansowany nie wyczerpuje wiedzy zatem jeśli po nim bym chciał coś jeszcze robić z linux to co by mi pan zaproponował macie takie kursy lub planujecie kontynuować tą ścieżkę powiedzmy ze ja nazwiemy ekspercką z linux

Jak to wygląda ??

I jeszcze jedno na jakich dystrybuciach linux sa prowadzone zajecia
(ubuntu , centos , fedora , kali linux , opensus, debian ) czy inne

Mateusz Sell, ALX2016-07-28 11:45 (8 lat, 4 miesiące temu)

Dzień dobry Panie Tomku,

Kurs daje Panu solidne podstawy, na których można budować dalszą wiedzę. Myślę, że warto decyzję o udziale w konkretnym krótszym szkoleniu odroczyć do momentu kiedy będzie Pan potrzebował użyć konkretnej technologii.
Takie szkolenia są przeważnie adresowane do osób z doświadczeniem, którym w pracy rozszerza się zakres obowiązków i często na sfinansowanie decyduje się pracodawca. Warto więc najpierw sprawdzić czy poruszana tematyka nie będzie na tyle interesująca dla pracodawcy że zdecyduje się zapłacić fakturę za Pana.

Kontynuacja eksperckiej ścieżki odbywa się zwykle w formie szkoleń na zamówienie. Osoby wykraczające ponad program zaawansowanego kursu zwykle same wiedzą jakie tematy chciały by przerobić i przychodzą do nas z gotowymi propozycjami programu, które my następnie weryfikujemy z trenerami i przygotowujemy szkolenia dedykowane, lub indywidualne konsultacje.

Większość szkoleń prowadzimy na Debianie lub CentOS, ale zdarzały nam się też Red Haty lub openSUSE, przeważnie na życzenie klienta.

Pozdrawiam
Mateusz Sell, ALX

nawigacja: powrót do listy forów | Opinie, komentarze, pytania