<< Wróć

Bootcamp czy studia podyplomowe - co wybrać?

Chcę zmienić branżę lub rozwinąć swoje kwalifikacje

Każda zmiana zaczyna się od pomysłu i postanowienia. Potem warto ułożyć dobry plan oraz znaleźć odpowiednią dla siebie metodę zdobycia nowych umiejętności. I dobrze! Do odważnych świat należy. Czym zatem jest bootcamp i dlaczego ten sposób nauczania przynosi tak dobre efekty?
Nazwa tej metody nawiązuje do wojskowych obozów kondycyjnych organizowanych w amerykańskiej armii. W ciągu krótkiego czasu i dzięki wielu dynamicznym ćwiczeniom, rekruci są szkoleni na bardzo wysokim poziomie. I podobnie jest, jeśli chodzi o programowanie - kursanci biorą udział w bardzo intensywnych warsztatach, podczas których mają okazję ćwiczyć teorię wraz z praktyką. Taka metoda sprawia, że na kilku zjazdach, organizowanych w ciągu 8 lub 12 tygodni, uczestnicy zdobywają wiedzę na poziomie, jaki wymagany jest na rynku pracy.

Czy bootcamp jest dla mnie?

Metodyka ta jest przeznaczona dla osób, które chcą aktywnie i dynamicznie podnieść swoje kompetencje, a potem wykorzystają nowe umiejętności u obecnego pracodawcy lub będą miały zamiar szukać zmiany zawodowego środowiska. Bootcamp’y skierowane są również do osób, które wcześniej nie miały styczności z programowaniem. Dzięki intensywności zajęć, podczas których kursanci uczą się głównie wiedzy praktycznej, po zakończeniu nauki, z powodzeniem mogą podejmować pierwszą pracę w swoim nowym zawodzie. A trzeba pamiętać, że IT to coraz bardziej pożądana przez pracodawców specjalizacja.
Do uczestnictwa w tego typu zajęciach, w przeciwieństwie do studiów podyplomowych, nie jest wymagane posiadanie dyplomu ukończenia studiów wyższych. To duża zaleta, bowiem każdy, kto chce spróbować swoich sił w programowaniu, może skorzystać z tej formy kształcenia. Bardzo ważna jest także duża elastyczność zajęć - zarówno systemy weekendowe, jak i wieczorowe, a nawet online, można z powodzeniem dopasować do swojego planu dnia i pogodzić z innymi obowiązkami.

Jak utrwalić zdobytą wiedzę

Podczas uczestnictwa w bootcampie z programowania bardzo istotnym elementem jest praca indywidualna. To ona w dużej mierze przyczynia się do ostatecznego sukcesu. Jednakże bez obaw, wszystkie zadania i prace domowe można na bieżąco konsultować z mentorem, który szkoląc, dobiera materiały w ten sposób, aby uczestnicy śmiało zdobywali kolejne dawki wiedzy praktycznej. Dzięki temu, intensywne zajęcia w połączeniu z samodzielną pracą pod okiem prowadzącego, umożliwiają osiągnięcie maksymalnych rezultatów.

Interesujesz się programowaniem? Planujesz zmienić pracę na lepszą i lepiej zarabiać? Zrób to z nami - na stronie alx.pl - w zakładce Bootcampy - możesz wybrać ofertę dla siebie.

Bartosz Śmietański, czerwiec 2023