Kurs Linux i sieci dla młodzieżyKM-LINUX-NET-SEC

Obecnie brak terminów otwartych. Dostępne na zamówienie dla grup.

Warszawa
  • Najbliższe kolejne terminy: wieczorowe, jesienią - na przełomie września i października. Terminy pojawią się wkrótce.

Tryb zdalny: online na żywo z trenerem i grupą (→ więcej o kursach zdalnych). Można: zrezygnować do 15 dni przed startem; w każdej chwili przejść na tryb zdalny; w razie potrzeby skorzystać z nagrań.

dla firm - netto
dla osób prywatnych - brutto (pokrywamy VAT)
dla podmiotów publicznych - zwolnione z VAT

Cena kursu: 1349 PLN

możliwość rozłożenia na 3 raty


percent icon first minute (30+ dni do startu) - 3%

percent icon dostęp do nagrań w razie potrzeby

shake hand icon dla chętnych bezpłatnie warsztaty HR

percent icon praktyczne ćwiczenia i miniprojekty

coffee cup icon poczęstunek w cenie

desktop icon stanowisko komputerowe w cenie

Nabór na kurs trwa!

Sieci komputerowe “na poważnie”,
Linux i bezpieczeństwo - kurs dla młodzieży (13+)

Nauczysz się obsługi Linuxa. Zarazimy Cię entuzjazmem do tego jak działają Internet i sieci komputerowe. Dowiesz się, jakie niebezpieczeństwa czyhają na użytkowników w sieci i jak się przed nimi bronić. Nie będziemy wyłącznie pokazywać gotowych programów służących do przechwytywania danych czy łamania zabezpieczeń. Chcemy, żebyś zrozumiał jak działają sieci, co się dzieje "pod spodem", jak działają różne narzędzia - i jak się zabezpieczać (a w przyszłości - może firmę?).

  • Tematyka:
    Linux, administracja siecią, wifi, bezpieczeństwo, firewalle, skrypty bash, czytanie logów, monitoring
  • Miejsce:
    Warszawa, ul. Jasna 14/16A (przy stacji metra Świętokrzyska) lub Zdalnie (te same zajęcia - online na żywo z grupą)
  • Tryby zajęć:
    • wieczorowy (raz w tygodniu, 17:30, 2 godziny)
    • dzienny (półkolonie - w wakacje i ferie)
  • Czas i rozkład:
    Całość programu to dwa "semestry". Jeden "semestr" to:
    - wieczorowo: raz w tygodniu, 2h zegarowe, 17:30-19:30
    - półkolonie: zajęcia pon-pt (5 dni), w godz. 10:00-16:00
    Można kupić jeden "semestr" (tydzień półkolonii). Można dwa. Można zrezygnować po pierwszym.
  • Wymagania:
    umiejętność sprawnego posługiwania
    się komputerem (pisanie na klawiaturze),
    kurs w 100% od podstaw, bez wcześniejszej
    znajomości programowania
  • Przeznaczenie:
    dla osób od 13 roku życia, które chcą nauczyć
    się myśleć jak programista i zacząć programować
    “na poważnie”
  • Grupa:
    Zajęcia stacjonarne - na sali max 9 osób (więcej powierzchni na osobę niż według zaleceń). Dla kursów zdalnych - do 17 osób łącznie.
  • Cena:
    1 349 zł za semestr
    2 590 zł za dwa semestry (w trybie półkolonii)
(możliwa płatność za semestr w trzech ratach: 500, 424.50, 424.50zł)

Ten kurs to intensywne warsztaty pokazujące działanie sieci "od kuchni"

  • Dowiesz się co się dzieje, gdy wchodzisz na stronę internetową, łączysz się z siecią wifi, używasz bankowości internetowej albo Facebooka
  • To nie jest zestaw gotowych poleceń do wpisania na klawiaturze. Będziemy konfigurować sieci na różne sposoby, poznawać protokoły, mechanizmy i narzędzia, podsłuchiwać pakiety internetowe, patrzeć co się dzieje, gdy ruch jest lub nie jest szyfrowany
  • Poznasz metody wykorzystywane przez hackerów, aby dowiedzieć się, jak się przed nimi bronić
  • Ten kurs pozwoli Ci zrozumieć niebezpieczeństwa wynikające z korzystania z sieci i zabezpieczyć się w codziennym życiu
  • Nauczysz się dostrzegać błędy w konfiguracji sprzętu sieciowego i w kodzie serwisów internetowych wykorzystywane przez hackerów
  • Poznasz podstawy tworzenia bezpiecznych aplikacji, bardzo przydatne, jeśli będziesz chciał kiedyś programować
  • Nauczymy Cię dobrych praktyk, automatyzacji pracy, tworzenia skryptów które wykonują nudne zadania za nas
  • Nie spodziewaj się programowania tańczących robotów czy zabawy w Minecrafta - to będzie solidna dawka wiedzy, prawdziwe “dorosłe” warsztaty z doświadczonym administratorem Linuxa.

Temat cyberbezpieczeństwa jest dla wielu firm i urzędów priorytetem. Żyjemy w czasach wszechobecnej cyfryzacji. Ilość pomysłów i rodzajów ataków w cyberświecie jest przeogromna. Natomiast ludzi, którzy je rozumieją i umieją powstrzymać jest stanowczo za mało. Szacuje się, że w 2020 roku na świecie brakowało około 2 milionów specjalistów od cyberbezpieczeństwa! (źródło: crn.pl)

Nasz kurs Linuxa i bezpieczeństwa sieci został stworzony z myślą o młodych osobach od 13 lat, które kochają komputery, godzinami mogą siedzieć przed monitorem, fascynuje ich "jak to działa" i chcą zrobić z tego dalszy użytek. :-)

Kurs wprowadza młodego człowieka w świat cyberbezpieczeństwa, pokazuje mu cyfrowy świat “od kuchni”. Wiedza, którą tu zdobędziesz pozwoli Ci zrozumieć - jak to tak naprawdę działa i dlaczego działa tak a nie inaczej. Zobaczysz “na żywo” podstawowe sztuczki hakerskie i jak się przed nimi zabezpieczyć, np. podsłuchiwanie haseł, ataki na serwisy internetowe, monitorowanie ruchu w sieci - wyznajemy zasadę, że jeżeli chcesz nauczyć się przed czymś bronić to najpierw musisz to dobrze zrozumieć.

Uprzedzamy tylko….. to są zajęcia “na poważnie”. Program kursu jest wzorowany na programie kursu dla dorosłych - certyfikowanych administratorów Linuxa. To nie będą kolejne pozalekcyjne zajęcia gdzie zaprogramujesz ludzika zrobionego z klocków Lego. To będzie fajna zabawa, ale też wstęp do wielkiego świata IT (systemów, sieci i komputerów). Z jednej strony - początek niesamowitej przygody, z drugiej - sporo pracy i nauki. Wiedza zdobyta na tym kursie to szansa na szybki rozwój w przyszłości.

Co trzeba umieć przed kursem?

To jest kurs dla osób zupełnie początkujących (“zielonych”) - nie wymagamy żadnej styczności z Linuxem. Wystarczy, że potrafisz posługiwać się komputerem - kopiować pliki, tworzyć foldery, sprawnie pisać na klawiaturze. Wszystkie zagadnienia - krok po kroku - zostaną omówione i przećwiczone na zajęciach. I nie musisz mieć ani nosić własnego laptopa - gotowy, przygotowany do zajęć sprzęt będzie czekał na Ciebie na sali.

Programowanie i sieci komputerowe
Dwie różne ścieżki. Którą wybrać?

W ALX prowadzimy zarówno kurs programowania dla młodzieży od podstaw (Java, C++) jak i kurs obsługi Linuxa, sieci i cyberbezpieczeństwa. Rodzice młodych ludzi pytają nas o to, który kurs jest lepszy? Bardzo często młodzi ludzie piszą do nas i pytają, na który kurs się zdecydować.

To zależy od tego, co Cię interesuje

Idealnie byłoby się nauczyć zarówno pisania programów, jak i obsługi Linuksa, sieci komputerowych, zagadnień bezpieczeństwa - bycie wszechstronnym specjalistą daje ogromne spektrum możliwości. Każdy programista musi chociaż trochę wiedzieć w jakim środowisku jego program będzie wykorzystywany i jak działa sieć komputerowa i Internet. Podobnie specjalista od sieci i bezpieczeństwa powinien potrafić napisać skrypt, który pomoże mu w jego pracy lub zmodyfikować program tak, by lepiej dopasować go do swoich potrzeb.

Ponieważ obie ścieżki się przeplatają i wzajemnie uzupełniają, dla młodego uczestnika nie jest to jeszcze wybór na całe życie - jest to tylko kwestia pytania, od czego zacząć. Później można kontynuować naukę w wybranym obszarze lub spróbować innej drogi. Niezależnie od tego, co wybierzesz, zdobyta wiedza często okaże się przydatna na dalszym etapie Twojej nauki i kariery. Tak więc musisz zastanowić się, co w tej chwili wydaje się dla Ciebie bardziej atrakcyjne:

  • Kurs sieci/linux/bezpieczeństwo

    jest wstępem do zarządzania sieciami komputerowymi, systemami informatycznymi i ich bezpieczeństwem. Jest to ścieżka dla osób, które chciałyby automatyzować pracę, pisać skrypty, rozdzielać zadania pomiędzy serwery i nadzorować ich wykonywanie. Uruchamiać wiele programów i systemów naraz i sprawiać, by się ze sobą komunikowały. Jest to ścieżka dla osób, które lubią np. "zajrzeć i pogrzebać pod maską samochodu, żeby poznać, jak to wszystko działa".

  • Kurs programowania

    jest wstępem do tworzenia aplikacji, serwisów i systemów IT wykonujących konkretne zadania. Nie ma znaczenia, czy finalnie językiem programowania będzie C++, Java czy Python, ukończona aplikacja, usługa lub system mają być funkcjonalne, bezpieczne, intuicyjne i wygodne w użytkowaniu. Jest to ścieżka dla osób, które lubią budować i tworzyć, które np. "spędzały godziny budując z klocków lub sklejając modele".

A może bardziej interesuje Cię kurs programowania w języku Python?

A może bardziej spodoba Ci się kurs tworzenia stron WWW? Uczymy jak tworzyć, publikować i promować własne treści w sieci.

A może bardziej spodoba Ci się kurs tworzenia stron WWW? Uczymy jak tworzyć, publikować i promować własne treści w sieci.

Uzależniony od komputera?
A może po prostu piekielnie zdolny!
To jest potencjał,
którego nie warto marnować.

Wielu rodziców obawia się, że nastolatek spędzający dużo czasu przed komputerem z pewnością uzależnił się od wirtualnego świata i będzie mieć problem z nauką, nawiązywaniem przyjaźni i normalnym życiem “w realu” itd.

A może zamiłowanie do komputera wcale nie jest problemem tylko potencjałem, który należy kształtować i przekuć w mocną stronę młodego człowieka? ;) Lubi pracę z komputerem, nie zniechęca się, jest dociekliwy lubi “dłubać”? To bardzo dobrze! Trzeba teraz rozbudzić jego ciekawość “jak to naprawdę działa”, pokazać ścieżkę którą ma iść, otworzyć możliwości rozwoju.

Zamiast nakładać ograniczenia na korzystanie z komputera - trzeba zachęcić do poznania, jak naprawdę działa komputer i sieć komputerowa. Komputer to nie tylko gry, Facebook czy YouTube - komputer to potężne narzędzie. Nauka obsługi Linuxa i wiedza o sieciach komputerowych ogromnie poszerzy horyzonty młodego człowieka - w końcu dowie się jak cały ten Internet jest zbudowany. Technologia nas otacza, ale nie zdajemy sobie sprawy, jak to wszystko działa - sieć w domu, sieć w pracy, domowy router, switch, access point, Wi-Fi w smartphonie, bezpieczne logowanie do banku, przesyłanie plików na serwer - przykłady można mnożyć w nieskończoność.

Praktyka jest najważniejsza!

Teoria jest ważna, ale najważniejsze są praktyczne umiejętności. Na kursie nie ma dużo teorii, to są raczej praktyczne warsztaty z doświadczonym administratorem Linuksa i specjalistą od sieci komputerowych.

Trener ALX, pasjonat Linuxa, zapytany o to jak wyobraża sobie prowadzenie tego kursu - powiedział:

“Koniecznie trzeba ich nauczyć "dłubać" - własne pakieciki, kompilacje…. tak jak to kiedyś bywało, żeby to poczuli…. po swojemu sobie poustawiam window managera i w ogóle to wprawdzie nie wiem po co ale też 117 razy przekompiluję to a tamto z kernela i zobaczymy co się stanie i czy wybuchło. A, no i zepsujemy zależności na poziomie glibca i okolic i będziemy potem 2 dni ratować system żeby w ogóle cokolwiek się podnosiło ;-) No żartuję troszeczkę, ale chodziło mi o ten klimacik żeby pokazać im bebechy systemu, żeby pokazać jak to naprawde działa jak się tym bawić….do końca życia to będą pamiętać i jeżeli kiedyś się zdecydują pracować w IT to będą milion razy lepsi niż ci którzy tej wiedzy nie mają! i o to chodzi!”

SIECI

podstawy, budowa, trochę historii, protokoły, IP, DHCP, statyczna konfiguracja, routing, firewall, szyfrowanie, czym jest SSH i jak go używać, SSL, pojęcie portów, netcat...

BEZPIECZEŃSTWO

jak zabezpieczyć sieć komputerową, jak bronić się przed przechwytywaniem haseł, atakami na strony i serwisy internetowe, wykorzystywaniem luk i błędów w oprogramowaniu; podstawowe rodzaje i techniki ataków

WI-FI

podstawy, standardy, zasady działania, jak zmienić adres mac karty wifi, czy można złamać szyfrowanie WEP, jak chronić się przed złamaniem hasła...

Linux to podstawa!

To szwajcarski scyzoryk każdego speca od bezpieczeństwa - dlaczego?

Mało znajdziesz specjalistów od sieci czy hackerów, który korzystają z Windowsa. Najczęściej specjaliści od cyberbezpieczeństwa używają Linuxa (lub systemów mu pokrewnych). System Linux jest całkowicie otwarty - można dzięki niemu skonfigurować wszystko pod swoje potrzeby. Jest lekki - nie potrzebuje dużej mocy obliczeniowej aby działać szybko. Jest to także system przenośny, np. wystarczy, że zrobimy live USB i wkładając nośnik do jakiegokolwiek komputera możemy go odpalić bez instalacji (oczywiście, możemy go również uruchomić jako maszynę wirtualną). Także smartphone z Androidem może stać się narzędziem specjalisty od sieci - system Googla bazuje na Linuxie.
W Linuxie nie ma praktycznie żadnych barier. Możemy zobaczyć co i jak działa w systemie, mamy dostęp do kodu źródłowego, możemy ustawić albo zmienić co chcemy, przerobić... w Windowsie o wielu rzeczach można tylko pomarzyć ;)

Żyjemy pod ciągłym ostrzałem ze strony cyberprzestępców.

Zupełnie nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale każdego dnia wszystkie podłączone do Internetu urządzenia są sprawdzane przez automaty, które mają za zadanie szukać luk w ich ochronie.

Z raportu WhiteHat Security wynika że aż “86% stron WWW zawiera co najmniej jedną istotną lukę w zabezpieczeniach, którą da się wykorzystać do zaatakowania witryny lub jej użytkowników” (computerworld.pl)

Okazuje się, że wielu administratorów i specjalistów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ma poważne braki w wiedzy. Znają procedury i działanie programów ale kompletnie nie zdają sobie sprawy z działania wnętrza systemów. A tylko taka wiedza pozwala skutecznie bronić się przed atakami.

Stąd nasz pomysł na kurs. To właśnie teraz, kiedy masz młody i chłonny umysł, zdobądź kluczową wiedzę o komputerach i sieci. To właśnie teraz, kiedy jeszcze nie musisz gonić za wymarzoną posadą w korporacji, masz czas żeby poznać podstawy działania sieci komputerowej i zobaczyć na żywo, jak wygląda np. próba włamania się na stronę WWW czy przechwycenia hasła - zapamiętasz na całe życie jak temu zaradzić i jak się przed tym ustrzec.

Cyberbezpieczeństwo
- bardzo przyszłościowe zajęcie

Gdy ma się 13-16 lat, jest oczywiście jeszcze bardzo dużo czasu żeby zacząć myśleć o swojej ścieżce zawodowej a już tym bardziej zarobkach. Gdyby jednak znalazł się ktoś kogo to by troszkę interesowało….. to aktualnie zarobki ekspertów IT ds. sieci i bezpieczeństwa należą do najwyższych w kraju. Ochrona przed cyberatakami, "etyczny hacking" i informatyka śledcza to bardzo popularne tematy. Cyberprzestępcy stają się coraz bardziej pomysłowi. Dla świadomych zagrożenia firm ochrona danych od dawna jest priorytetem, na rynku jednak wciąż brakuje wykwalifikowanych ekspertów, którzy mogliby taką ochronę zapewnić. (źródło di.com). Według Raportu Płacowego 2017 (autorstwa Hays) osoba na stanowisku security specialist zarabia w Polsce od 12 000 do 35 000 zł brutto miesięcznie.

Zarobki w tej branży będą utrzymywać się na wysokim poziomie i według badania wykonanego dla International Information System Security Certification Consortium (ISC) w 2020 roku na rynku zabraknie już 1,5 mln ekspertów i to będzie się pogłębiać. Pracy dla młodych ludzi, którzy myślą o związaniu swojej ścieżki zawodowej z tą branżą na pewno nie zabraknie.

Zapisy na semestr jesienny trwają. Sprawdź kiedy i gdzie?

Semestr jesienny.

» Zajęcia odbywają się raz w tygodniu

środy lub soboty

To jest optymalna częstotliwość zajęć żeby na maksa wykorzystać wiedzę, którą podajemy na kursie. Kilka dni przerwy między zajęciami - to czas żeby poukładać sobie w głowie to co było na kursie, to jest czas żeby usiąść w domu i poćwiczyć pisanie kodu.

» Zajęcia trwają 2 godziny zegarowe:

17:30 - 19:30

Zajęcia odbywają w naszej siedzibie - w centrum Warszawy, w komfortowych klimatyzowanych salach z nowoczesnym sprzętem komputerowym (nie trzeba zabierać swojego komputera). Poczęstunek jest wliczony w koszt kursu!

Trenerzy PASJONACI - miłośnicy Linuxa

Od 15 lat szkolimy z konfiguracji i obsługi systemów Linux, jesteśmy rozpoznawani w tym środowisku. Nasi trenerzy posiadają wieloletnie praktyczne doświadczenie w dziedzinie bezpieczeństwa IT. Zaufały nam instytucje rządowe oraz firmy z sektora finansowego i telekomunikacji. Nasi trenerzy są najlepsi. Są to praktycy - osoby prowadzące żywe, obfitujące w realistyczne przykłady zajęcia.

Bartosz
C, C++, Python, Linux, low-level

Zawodowy programista. Specjalizuje się w tworzeniu oprogramowania serwerowego w C++. Uczy programowania na Uniwersytecie Warszawskim. Wolny czas spędza na strzelnicy sportowej.

Bartosz

Bartosz ukończył studia na Wydziale Informatyki i Matematyki na Uniwersytecie Warszawskim. Ma niespożyty zapał do przekazywania swojej olbrzymiej wiedzy i czyni to doskonale. Jest wysoko oceniany przez Uczestników zajęć w ALX, średnia ocen trenerskich z 50 ankiet spośród 10 ostatnich szkoleń wynosi 4,6 w 5 stopniowej skali ocen.

Oprócz prowadzenia szkoleń i warsztatowych kursów zawodowych, Bartosz stale wykonuje mnóstwo projektów komercyjnych jako programista. Obecnie Bartosz jest programistą silnika gier komputerowych w Huuuge Games. Wcześniej pracował w CoreTechnology (spółka grupy Cyfrowy Polsat), gdzie projektował i programował oprogramowanie serwerowe w C i C++ (VoIP/SIP, obsługa telefonii komórkowej). Pracował również w MGBK Solutions sp. z o.o. gdzie tworzył oprogramowanie serwerowe w C++ (tracker do sieci wymiany multimediów w czasie rzeczywistym w modelu peer-to-peer). Wykonywał również projekty programistyczne dla Stowarzyszenia Talent tj.: budowa witryny edukacyjnej (PHP na PostgreSQL z domieszką Pythona), zadania algorytmiczno-programistyczne w C++, składanie skryptów shellowych do zarządzania zadaniami, budowania obrazów LiveCD na zawody programistyczne itd.

Bartosz pokochał strzelanie sportowe, szczególnie z MP-5. Rekreacyjne strzelanie do celu stało się jego pasją i sposobem na spędzenie wolnego czasu. Sam też jest sędzią i instruktorem strzelectwa.

Piotr
Python/Django, Java, PHP i bazy danych, Perl

Główny trener ALX w zakresie programowania w językach Python i Perl; trener języka Java, PHP, aplikacji webowych i baz danych - z wieloletnim doświadczeniem. Prowadzi zajęcia w Polsce i w Wielkiej Brytanii. Uczestniczył w projektach informatycznych w wielu językach i technologiach. Magister Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie. Zagorzały fan gier MMORPG.

Piotr

Ukończył Inżynierię Oprogramowania i Tworzenia Systemów Informatycznych na Uniwersytecie Szczecińskim. W latach 2002-2004 redaktor prowadzący magazynów informatycznych „Software 2.0” i„Hakin9”. Wykładowca, prowadzący warsztaty, przewodniczący komisji programowej konferencji IT Underground w Software Konferencje. Przez wiele lat uczestniczył w projektach informatycznych na zlecenie wielu europejskich firm. Piotr jest bardzo wymagającym trenerem, dąży do tego żeby każdy, kto kończy jego szkolenie wyciągnął z niego jak najwięcej się da!

Piotr ma także tytuł magistra Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie. Uwielbia poznawać obce języki tj.: hiszpański, arabski i papiamento. Zagorzały fan gier MMORPG. Prowadzi zajęcia w Polsce i Wielkiej Brytanii. Ogromne doświadczenie zawodowe Piotra sprawia, że przyjeżdżają do niego na konsultacje szefowie IT największych polskich i zagranicznych firm.

Posiada certyfikaty:

  • Microsoft Certified Technology Specialist
  • Microsoft Project – Managing Projects
  • Programming in HTML5 with JavaScript and CSS3

Nie ma terminów kursu który Cię interesuje? Nie jesteś z Warszawy?

Istnieje również możliwość zapisania nastoletniego kursanta na kurs dla dorosłych (można wybrać z szerszej oferty dłuższych kursów, terminów i miast). W przypadku osób od 16 lat, najczęściej nie ma żadnego problemu z uczestnictwem w tych zajęciach na sali razem z dorosłymi. W przypadku osób nieco młodszych, prosimy o rozmowę z nami, w celu ustalenia czy taka osoba nie "pogubi się" podczas kursu oraz czy będzie czuć się swobodnie w grupie.

Program szkolenia

Nabór na kurs trwa!

Sieci komputerowe “na poważnie”,
Linux i bezpieczeństwo - kurs dla młodzieży (13+)

Nauczysz się obsługi Linuxa. Zarazimy Cię entuzjazmem do tego jak działają Internet i sieci komputerowe. Dowiesz się, jakie niebezpieczeństwa czyhają na użytkowników w sieci i jak się przed nimi bronić. Nie będziemy wyłącznie pokazywać gotowych programów służących do przechwytywania danych czy łamania zabezpieczeń. Chcemy, żebyś zrozumiał jak działają sieci, co się dzieje "pod spodem", jak działają różne narzędzia - i jak się zabezpieczać (a w przyszłości - może firmę?).

  • Tematyka:
    Linux, administracja siecią, wifi, bezpieczeństwo, firewalle, skrypty bash, czytanie logów, monitoring
  • Miejsce:
    Warszawa, ul. Jasna 14/16A (przy stacji metra Świętokrzyska) lub Zdalnie (te same zajęcia - online na żywo z grupą)
  • Tryby zajęć:
    • wieczorowy (raz w tygodniu, 17:30, 2 godziny)
    • dzienny (półkolonie - w wakacje i ferie)
  • Czas i rozkład:
    Całość programu to dwa "semestry". Jeden "semestr" to:
    - wieczorowo: raz w tygodniu, 2h zegarowe, 17:30-19:30
    - półkolonie: zajęcia pon-pt (5 dni), w godz. 10:00-16:00
    Można kupić jeden "semestr" (tydzień półkolonii). Można dwa. Można zrezygnować po pierwszym.
  • Wymagania:
    umiejętność sprawnego posługiwania
    się komputerem (pisanie na klawiaturze),
    kurs w 100% od podstaw, bez wcześniejszej
    znajomości programowania
  • Przeznaczenie:
    dla osób od 13 roku życia, które chcą nauczyć
    się myśleć jak programista i zacząć programować
    “na poważnie”
  • Grupa:
    Zajęcia stacjonarne - na sali max 9 osób (więcej powierzchni na osobę niż według zaleceń). Dla kursów zdalnych - do 17 osób łącznie.
  • Cena:
    1 349 zł za semestr
    2 590 zł za dwa semestry (w trybie półkolonii)
(możliwa płatność za semestr w trzech ratach: 500, 424.50, 424.50zł)

Ten kurs to intensywne warsztaty pokazujące działanie sieci "od kuchni"

  • Dowiesz się co się dzieje, gdy wchodzisz na stronę internetową, łączysz się z siecią wifi, używasz bankowości internetowej albo Facebooka
  • To nie jest zestaw gotowych poleceń do wpisania na klawiaturze. Będziemy konfigurować sieci na różne sposoby, poznawać protokoły, mechanizmy i narzędzia, podsłuchiwać pakiety internetowe, patrzeć co się dzieje, gdy ruch jest lub nie jest szyfrowany
  • Poznasz metody wykorzystywane przez hackerów, aby dowiedzieć się, jak się przed nimi bronić
  • Ten kurs pozwoli Ci zrozumieć niebezpieczeństwa wynikające z korzystania z sieci i zabezpieczyć się w codziennym życiu
  • Nauczysz się dostrzegać błędy w konfiguracji sprzętu sieciowego i w kodzie serwisów internetowych wykorzystywane przez hackerów
  • Poznasz podstawy tworzenia bezpiecznych aplikacji, bardzo przydatne, jeśli będziesz chciał kiedyś programować
  • Nauczymy Cię dobrych praktyk, automatyzacji pracy, tworzenia skryptów które wykonują nudne zadania za nas
  • Nie spodziewaj się programowania tańczących robotów czy zabawy w Minecrafta - to będzie solidna dawka wiedzy, prawdziwe “dorosłe” warsztaty z doświadczonym administratorem Linuxa.

Temat cyberbezpieczeństwa jest dla wielu firm i urzędów priorytetem. Żyjemy w czasach wszechobecnej cyfryzacji. Ilość pomysłów i rodzajów ataków w cyberświecie jest przeogromna. Natomiast ludzi, którzy je rozumieją i umieją powstrzymać jest stanowczo za mało. Szacuje się, że w 2020 roku na świecie brakowało około 2 milionów specjalistów od cyberbezpieczeństwa! (źródło: crn.pl)

Nasz kurs Linuxa i bezpieczeństwa sieci został stworzony z myślą o młodych osobach od 13 lat, które kochają komputery, godzinami mogą siedzieć przed monitorem, fascynuje ich "jak to działa" i chcą zrobić z tego dalszy użytek. :-)

Kurs wprowadza młodego człowieka w świat cyberbezpieczeństwa, pokazuje mu cyfrowy świat “od kuchni”. Wiedza, którą tu zdobędziesz pozwoli Ci zrozumieć - jak to tak naprawdę działa i dlaczego działa tak a nie inaczej. Zobaczysz “na żywo” podstawowe sztuczki hakerskie i jak się przed nimi zabezpieczyć, np. podsłuchiwanie haseł, ataki na serwisy internetowe, monitorowanie ruchu w sieci - wyznajemy zasadę, że jeżeli chcesz nauczyć się przed czymś bronić to najpierw musisz to dobrze zrozumieć.

Uprzedzamy tylko….. to są zajęcia “na poważnie”. Program kursu jest wzorowany na programie kursu dla dorosłych - certyfikowanych administratorów Linuxa. To nie będą kolejne pozalekcyjne zajęcia gdzie zaprogramujesz ludzika zrobionego z klocków Lego. To będzie fajna zabawa, ale też wstęp do wielkiego świata IT (systemów, sieci i komputerów). Z jednej strony - początek niesamowitej przygody, z drugiej - sporo pracy i nauki. Wiedza zdobyta na tym kursie to szansa na szybki rozwój w przyszłości.

Co trzeba umieć przed kursem?

To jest kurs dla osób zupełnie początkujących (“zielonych”) - nie wymagamy żadnej styczności z Linuxem. Wystarczy, że potrafisz posługiwać się komputerem - kopiować pliki, tworzyć foldery, sprawnie pisać na klawiaturze. Wszystkie zagadnienia - krok po kroku - zostaną omówione i przećwiczone na zajęciach. I nie musisz mieć ani nosić własnego laptopa - gotowy, przygotowany do zajęć sprzęt będzie czekał na Ciebie na sali.

Programowanie i sieci komputerowe
Dwie różne ścieżki. Którą wybrać?

W ALX prowadzimy zarówno kurs programowania dla młodzieży od podstaw (Java, C++) jak i kurs obsługi Linuxa, sieci i cyberbezpieczeństwa. Rodzice młodych ludzi pytają nas o to, który kurs jest lepszy? Bardzo często młodzi ludzie piszą do nas i pytają, na który kurs się zdecydować.

To zależy od tego, co Cię interesuje

Idealnie byłoby się nauczyć zarówno pisania programów, jak i obsługi Linuksa, sieci komputerowych, zagadnień bezpieczeństwa - bycie wszechstronnym specjalistą daje ogromne spektrum możliwości. Każdy programista musi chociaż trochę wiedzieć w jakim środowisku jego program będzie wykorzystywany i jak działa sieć komputerowa i Internet. Podobnie specjalista od sieci i bezpieczeństwa powinien potrafić napisać skrypt, który pomoże mu w jego pracy lub zmodyfikować program tak, by lepiej dopasować go do swoich potrzeb.

Ponieważ obie ścieżki się przeplatają i wzajemnie uzupełniają, dla młodego uczestnika nie jest to jeszcze wybór na całe życie - jest to tylko kwestia pytania, od czego zacząć. Później można kontynuować naukę w wybranym obszarze lub spróbować innej drogi. Niezależnie od tego, co wybierzesz, zdobyta wiedza często okaże się przydatna na dalszym etapie Twojej nauki i kariery. Tak więc musisz zastanowić się, co w tej chwili wydaje się dla Ciebie bardziej atrakcyjne:

  • Kurs sieci/linux/bezpieczeństwo

    jest wstępem do zarządzania sieciami komputerowymi, systemami informatycznymi i ich bezpieczeństwem. Jest to ścieżka dla osób, które chciałyby automatyzować pracę, pisać skrypty, rozdzielać zadania pomiędzy serwery i nadzorować ich wykonywanie. Uruchamiać wiele programów i systemów naraz i sprawiać, by się ze sobą komunikowały. Jest to ścieżka dla osób, które lubią np. "zajrzeć i pogrzebać pod maską samochodu, żeby poznać, jak to wszystko działa".

  • Kurs programowania

    jest wstępem do tworzenia aplikacji, serwisów i systemów IT wykonujących konkretne zadania. Nie ma znaczenia, czy finalnie językiem programowania będzie C++, Java czy Python, ukończona aplikacja, usługa lub system mają być funkcjonalne, bezpieczne, intuicyjne i wygodne w użytkowaniu. Jest to ścieżka dla osób, które lubią budować i tworzyć, które np. "spędzały godziny budując z klocków lub sklejając modele".

A może bardziej interesuje Cię kurs programowania w języku Python?

A może bardziej spodoba Ci się kurs tworzenia stron WWW? Uczymy jak tworzyć, publikować i promować własne treści w sieci.

A może bardziej spodoba Ci się kurs tworzenia stron WWW? Uczymy jak tworzyć, publikować i promować własne treści w sieci.

Uzależniony od komputera?
A może po prostu piekielnie zdolny!
To jest potencjał,
którego nie warto marnować.

Wielu rodziców obawia się, że nastolatek spędzający dużo czasu przed komputerem z pewnością uzależnił się od wirtualnego świata i będzie mieć problem z nauką, nawiązywaniem przyjaźni i normalnym życiem “w realu” itd.

A może zamiłowanie do komputera wcale nie jest problemem tylko potencjałem, który należy kształtować i przekuć w mocną stronę młodego człowieka? ;) Lubi pracę z komputerem, nie zniechęca się, jest dociekliwy lubi “dłubać”? To bardzo dobrze! Trzeba teraz rozbudzić jego ciekawość “jak to naprawdę działa”, pokazać ścieżkę którą ma iść, otworzyć możliwości rozwoju.

Zamiast nakładać ograniczenia na korzystanie z komputera - trzeba zachęcić do poznania, jak naprawdę działa komputer i sieć komputerowa. Komputer to nie tylko gry, Facebook czy YouTube - komputer to potężne narzędzie. Nauka obsługi Linuxa i wiedza o sieciach komputerowych ogromnie poszerzy horyzonty młodego człowieka - w końcu dowie się jak cały ten Internet jest zbudowany. Technologia nas otacza, ale nie zdajemy sobie sprawy, jak to wszystko działa - sieć w domu, sieć w pracy, domowy router, switch, access point, Wi-Fi w smartphonie, bezpieczne logowanie do banku, przesyłanie plików na serwer - przykłady można mnożyć w nieskończoność.

Praktyka jest najważniejsza!

Teoria jest ważna, ale najważniejsze są praktyczne umiejętności. Na kursie nie ma dużo teorii, to są raczej praktyczne warsztaty z doświadczonym administratorem Linuksa i specjalistą od sieci komputerowych.

Trener ALX, pasjonat Linuxa, zapytany o to jak wyobraża sobie prowadzenie tego kursu - powiedział:

“Koniecznie trzeba ich nauczyć "dłubać" - własne pakieciki, kompilacje…. tak jak to kiedyś bywało, żeby to poczuli…. po swojemu sobie poustawiam window managera i w ogóle to wprawdzie nie wiem po co ale też 117 razy przekompiluję to a tamto z kernela i zobaczymy co się stanie i czy wybuchło. A, no i zepsujemy zależności na poziomie glibca i okolic i będziemy potem 2 dni ratować system żeby w ogóle cokolwiek się podnosiło ;-) No żartuję troszeczkę, ale chodziło mi o ten klimacik żeby pokazać im bebechy systemu, żeby pokazać jak to naprawde działa jak się tym bawić….do końca życia to będą pamiętać i jeżeli kiedyś się zdecydują pracować w IT to będą milion razy lepsi niż ci którzy tej wiedzy nie mają! i o to chodzi!”

SIECI

podstawy, budowa, trochę historii, protokoły, IP, DHCP, statyczna konfiguracja, routing, firewall, szyfrowanie, czym jest SSH i jak go używać, SSL, pojęcie portów, netcat...

BEZPIECZEŃSTWO

jak zabezpieczyć sieć komputerową, jak bronić się przed przechwytywaniem haseł, atakami na strony i serwisy internetowe, wykorzystywaniem luk i błędów w oprogramowaniu; podstawowe rodzaje i techniki ataków

WI-FI

podstawy, standardy, zasady działania, jak zmienić adres mac karty wifi, czy można złamać szyfrowanie WEP, jak chronić się przed złamaniem hasła...

Linux to podstawa!

To szwajcarski scyzoryk każdego speca od bezpieczeństwa - dlaczego?

Mało znajdziesz specjalistów od sieci czy hackerów, który korzystają z Windowsa. Najczęściej specjaliści od cyberbezpieczeństwa używają Linuxa (lub systemów mu pokrewnych). System Linux jest całkowicie otwarty - można dzięki niemu skonfigurować wszystko pod swoje potrzeby. Jest lekki - nie potrzebuje dużej mocy obliczeniowej aby działać szybko. Jest to także system przenośny, np. wystarczy, że zrobimy live USB i wkładając nośnik do jakiegokolwiek komputera możemy go odpalić bez instalacji (oczywiście, możemy go również uruchomić jako maszynę wirtualną). Także smartphone z Androidem może stać się narzędziem specjalisty od sieci - system Googla bazuje na Linuxie.
W Linuxie nie ma praktycznie żadnych barier. Możemy zobaczyć co i jak działa w systemie, mamy dostęp do kodu źródłowego, możemy ustawić albo zmienić co chcemy, przerobić... w Windowsie o wielu rzeczach można tylko pomarzyć ;)

Żyjemy pod ciągłym ostrzałem ze strony cyberprzestępców.

Zupełnie nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale każdego dnia wszystkie podłączone do Internetu urządzenia są sprawdzane przez automaty, które mają za zadanie szukać luk w ich ochronie.

Z raportu WhiteHat Security wynika że aż “86% stron WWW zawiera co najmniej jedną istotną lukę w zabezpieczeniach, którą da się wykorzystać do zaatakowania witryny lub jej użytkowników” (computerworld.pl)

Okazuje się, że wielu administratorów i specjalistów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ma poważne braki w wiedzy. Znają procedury i działanie programów ale kompletnie nie zdają sobie sprawy z działania wnętrza systemów. A tylko taka wiedza pozwala skutecznie bronić się przed atakami.

Stąd nasz pomysł na kurs. To właśnie teraz, kiedy masz młody i chłonny umysł, zdobądź kluczową wiedzę o komputerach i sieci. To właśnie teraz, kiedy jeszcze nie musisz gonić za wymarzoną posadą w korporacji, masz czas żeby poznać podstawy działania sieci komputerowej i zobaczyć na żywo, jak wygląda np. próba włamania się na stronę WWW czy przechwycenia hasła - zapamiętasz na całe życie jak temu zaradzić i jak się przed tym ustrzec.

Cyberbezpieczeństwo
- bardzo przyszłościowe zajęcie

Gdy ma się 13-16 lat, jest oczywiście jeszcze bardzo dużo czasu żeby zacząć myśleć o swojej ścieżce zawodowej a już tym bardziej zarobkach. Gdyby jednak znalazł się ktoś kogo to by troszkę interesowało….. to aktualnie zarobki ekspertów IT ds. sieci i bezpieczeństwa należą do najwyższych w kraju. Ochrona przed cyberatakami, "etyczny hacking" i informatyka śledcza to bardzo popularne tematy. Cyberprzestępcy stają się coraz bardziej pomysłowi. Dla świadomych zagrożenia firm ochrona danych od dawna jest priorytetem, na rynku jednak wciąż brakuje wykwalifikowanych ekspertów, którzy mogliby taką ochronę zapewnić. (źródło di.com). Według Raportu Płacowego 2017 (autorstwa Hays) osoba na stanowisku security specialist zarabia w Polsce od 12 000 do 35 000 zł brutto miesięcznie.

Zarobki w tej branży będą utrzymywać się na wysokim poziomie i według badania wykonanego dla International Information System Security Certification Consortium (ISC) w 2020 roku na rynku zabraknie już 1,5 mln ekspertów i to będzie się pogłębiać. Pracy dla młodych ludzi, którzy myślą o związaniu swojej ścieżki zawodowej z tą branżą na pewno nie zabraknie.

Zapisy na semestr jesienny trwają. Sprawdź kiedy i gdzie?

Semestr jesienny.

» Zajęcia odbywają się raz w tygodniu

środy lub soboty

To jest optymalna częstotliwość zajęć żeby na maksa wykorzystać wiedzę, którą podajemy na kursie. Kilka dni przerwy między zajęciami - to czas żeby poukładać sobie w głowie to co było na kursie, to jest czas żeby usiąść w domu i poćwiczyć pisanie kodu.

» Zajęcia trwają 2 godziny zegarowe:

17:30 - 19:30

Zajęcia odbywają w naszej siedzibie - w centrum Warszawy, w komfortowych klimatyzowanych salach z nowoczesnym sprzętem komputerowym (nie trzeba zabierać swojego komputera). Poczęstunek jest wliczony w koszt kursu!

Trenerzy PASJONACI - miłośnicy Linuxa

Od 15 lat szkolimy z konfiguracji i obsługi systemów Linux, jesteśmy rozpoznawani w tym środowisku. Nasi trenerzy posiadają wieloletnie praktyczne doświadczenie w dziedzinie bezpieczeństwa IT. Zaufały nam instytucje rządowe oraz firmy z sektora finansowego i telekomunikacji. Nasi trenerzy są najlepsi. Są to praktycy - osoby prowadzące żywe, obfitujące w realistyczne przykłady zajęcia.

Bartosz
C, C++, Python, Linux, low-level

Zawodowy programista. Specjalizuje się w tworzeniu oprogramowania serwerowego w C++. Uczy programowania na Uniwersytecie Warszawskim. Wolny czas spędza na strzelnicy sportowej.

Bartosz

Bartosz ukończył studia na Wydziale Informatyki i Matematyki na Uniwersytecie Warszawskim. Ma niespożyty zapał do przekazywania swojej olbrzymiej wiedzy i czyni to doskonale. Jest wysoko oceniany przez Uczestników zajęć w ALX, średnia ocen trenerskich z 50 ankiet spośród 10 ostatnich szkoleń wynosi 4,6 w 5 stopniowej skali ocen.

Oprócz prowadzenia szkoleń i warsztatowych kursów zawodowych, Bartosz stale wykonuje mnóstwo projektów komercyjnych jako programista. Obecnie Bartosz jest programistą silnika gier komputerowych w Huuuge Games. Wcześniej pracował w CoreTechnology (spółka grupy Cyfrowy Polsat), gdzie projektował i programował oprogramowanie serwerowe w C i C++ (VoIP/SIP, obsługa telefonii komórkowej). Pracował również w MGBK Solutions sp. z o.o. gdzie tworzył oprogramowanie serwerowe w C++ (tracker do sieci wymiany multimediów w czasie rzeczywistym w modelu peer-to-peer). Wykonywał również projekty programistyczne dla Stowarzyszenia Talent tj.: budowa witryny edukacyjnej (PHP na PostgreSQL z domieszką Pythona), zadania algorytmiczno-programistyczne w C++, składanie skryptów shellowych do zarządzania zadaniami, budowania obrazów LiveCD na zawody programistyczne itd.

Bartosz pokochał strzelanie sportowe, szczególnie z MP-5. Rekreacyjne strzelanie do celu stało się jego pasją i sposobem na spędzenie wolnego czasu. Sam też jest sędzią i instruktorem strzelectwa.

Piotr
Python/Django, Java, PHP i bazy danych, Perl

Główny trener ALX w zakresie programowania w językach Python i Perl; trener języka Java, PHP, aplikacji webowych i baz danych - z wieloletnim doświadczeniem. Prowadzi zajęcia w Polsce i w Wielkiej Brytanii. Uczestniczył w projektach informatycznych w wielu językach i technologiach. Magister Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie. Zagorzały fan gier MMORPG.

Piotr

Ukończył Inżynierię Oprogramowania i Tworzenia Systemów Informatycznych na Uniwersytecie Szczecińskim. W latach 2002-2004 redaktor prowadzący magazynów informatycznych „Software 2.0” i„Hakin9”. Wykładowca, prowadzący warsztaty, przewodniczący komisji programowej konferencji IT Underground w Software Konferencje. Przez wiele lat uczestniczył w projektach informatycznych na zlecenie wielu europejskich firm. Piotr jest bardzo wymagającym trenerem, dąży do tego żeby każdy, kto kończy jego szkolenie wyciągnął z niego jak najwięcej się da!

Piotr ma także tytuł magistra Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie. Uwielbia poznawać obce języki tj.: hiszpański, arabski i papiamento. Zagorzały fan gier MMORPG. Prowadzi zajęcia w Polsce i Wielkiej Brytanii. Ogromne doświadczenie zawodowe Piotra sprawia, że przyjeżdżają do niego na konsultacje szefowie IT największych polskich i zagranicznych firm.

Posiada certyfikaty:

  • Microsoft Certified Technology Specialist
  • Microsoft Project – Managing Projects
  • Programming in HTML5 with JavaScript and CSS3

Nie ma terminów kursu który Cię interesuje? Nie jesteś z Warszawy?

Istnieje również możliwość zapisania nastoletniego kursanta na kurs dla dorosłych (można wybrać z szerszej oferty dłuższych kursów, terminów i miast). W przypadku osób od 16 lat, najczęściej nie ma żadnego problemu z uczestnictwem w tych zajęciach na sali razem z dorosłymi. W przypadku osób nieco młodszych, prosimy o rozmowę z nami, w celu ustalenia czy taka osoba nie "pogubi się" podczas kursu oraz czy będzie czuć się swobodnie w grupie.

Obecnie brak terminów
Podaj swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o przyszłych terminach