Kurs programowania w Pythonie
dla młodzieży
Praktyczne warsztaty, pisanie prawdziwego kodu pod okiem zawodowych programistów. Program kursu zbliżony do zajęć dla dorosłych od zera, przedstawiony przyjaźnie, dostosowany do młodych słuchaczy. Zamiast Scratcha, kodowania z Lego, animacji - lub jako coś nowego po nich.
-
Tematyka:przybornik programisty, programowanie strukturalne, programowanie obiektowe, język programowania Python, składnia i struktura kodu, popularne biblioteki.
Mamy też do wyboru wariant z C++ (zobacz tutaj). -
Miejsce:Warszawa, Jasna 14/16A (metro Świętokrzyska) lub
Zdalnie (te same zajęcia - online na żywo z grupą) -
Tryby zajęć:
- wieczorowy (raz w tygodniu, 17:30, 2 godziny)
- dzienny (półkolonie - w wakacje i ferie)
-
Czas i rozkład:Całość programu to dwa semestry. Jeden semestr to:
- wieczorowo: raz w tygodniu, 2h zegarowe, 17:30-19:30
- półkolonie: zajęcia pon-pt (5 dni), w godz. 10:00-16:00
Można kupić jeden semestr (lub tydzień półkolonii). Można dwa. Można zrezygnować po pierwszym. -
Wymagania:umiejętność sprawnego posługiwania
się komputerem (pisanie na klawiaturze),
kurs w 100% od podstaw, bez wcześniejszej
znajomości programowania -
Przeznaczenie:dla osób od 13 roku życia, które chcą nauczyć
się myśleć jak programista i zacząć programować
“na poważniej” -
Grupa:Zajęcia stacjonarne - na sali max 10 osób. Dla kursów zdalnych - do 17 osób łącznie.
-
Cena:1 349 zł za semestr
2 590 zł za dwa semestry (w trybie półkolonii)
Na ten kurs programowania dla dzieci i młodzieży zapraszamy młodych ludzi, którzy chcą się nauczyć prawdziwego programowania.
Pisząc “prawdziwego” mamy na myśli pisanie kodu “na poważnie” tak jak to robią zawodowi programiści. Ten kurs to nie są tylko kolejne pozalekcyjne zajęcia w formie zabawy. Naturalnie, nadal ma być miło :-) ale to również wstęp do świata programistycznego, solidne, praktyczne warsztaty, fascynująca przygoda i sporo nauki.
Proponujemy zajęcia już bez klocków Lego, czy kodowania wizualnego przesuwając klocki/bloki na ekranie (które również są świetne, i polecamy takie kursy w szczególności dla młodszych dzieci) - wierząc, że po ukończeniu 13 lat można już uczyć się programowania podobnie, jak robią to dorośli. W prowadzeniu takich zajęć się specjalizujemy.
Nasz kurs został odpowiednio dostosowany dla młodych uczestników (od 13 lat), jednak jego program jest zaczerpnięty z kursów dla dorosłych. To oznacza, że będzie dużo pracy warsztatowej z trenerem w grupie i prawdziwego pisania kodu - dokładnie tak jak w pracy programisty.
Co trzeba umieć przed kursem? Wystarczy, że potrafisz posługiwać się komputerem. Kopiować pliki,
tworzyć foldery, sprawnie pisać na klawiaturze. Reszty nauczą Cię nasi trenerzy. To są zajęcia dla osób
zupełnie początkujących (uwaga: jeśli już znasz trochę Pythona, zgłoś się do nas po krótką ankietę
poziomującą - być może zaproponujemy Ci start od razu na II semestr). Przychodząc na kurs nie musisz
umieć programować. Wszystkie zagadnienia - krok po kroku - zostaną omówione na kursie.
Nie musisz też mieć ani nosić własnego laptopa - gotowy, przygotowany do zajęć sprzęt będzie czekał na Ciebie
na sali. A jeśli wybierasz zajęcia zdalne - wtedy przed startem kursu przyślemy Ci instrukcję co trzeba
przygotować na komputerze w domu - i w razie kłopotów pomożemy.
Wierzymy, że umiejętność programowania to dobra szansa na lepszy rozwój. W niektórych dziedzinach, np. w finansach, czy analizie wszelkich danych (nie tylko bezpośrednio w IT!) powoli staje się to w dzisiejszym świecie "must have", podobnie jak np. jak języki obce w niektórych środowiskach międzynarodowych. Kurs programowania dla nastolatka to doskonała inwestycja na przyszłość.
Python jako pierwszy język programowania?
Tak! To doskonały plan. Przeczytaj dlaczego…
Jeżeli chcesz zacząć programować, to Python jest idealnym językiem na początek tej drogi. Jest wszechstronny, intuicyjny i prosty w nauce. Wiele osób, które rozważa naukę programowania, czy to samodzielnie za pomocą tutoriali i e-booków, czy na studiach informatycznych czy też na kursie programowania - wybiera właśnie ten język.
Program kursu - czego się nauczysz?
-
Poznasz Pythona.
Python to jeden z najbardziej popularnych języków programowania, który wyróżnia się swoją prostotą i wszechstronnością. Można w nim tworzyć różnego rodzaju projekty - od niewielkich skryptów, po rozbudowane aplikacje webowe i systemy do analizy danych. Znajomość Pythona jest także kluczem do rozpoczęcia współpracy z wieloma renomowanymi firmami, które używają tego języka w swoich aplikacjach, takimi jak Google, Instagram czy Spotify.
-
Nauczysz się podstaw programowania w ogóle.
Rozpoczynając swoją przygodę z programowaniem w Pythonie, będziesz musiał(a) zrozumieć też kilka fundamentalnych zagadnień. Niezależnie od wybranego języka programowania, konieczne będzie zapoznanie się z podstawami algorytmiki, technikami programowania obiektowego oraz projektowaniem przyjaznych interfejsów użytkownika.
-
Sprawdzisz wszechstronność Pythona.
Python jest nie tylko łatwy do nauczenia się, ale także niezwykle wszechstronny. Dzięki Pythonowi można tworzyć skrypty automatyzujące różne zadania, analizować dane, budować inteligentne systemy bazujące na sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym, a także tworzyć atrakcyjne strony i aplikacje internetowe. Jest to język często wykorzystywany w przemyśle gier komputerowych, grafice komputerowej oraz w analizie i przetwarzaniu dużych ilości danych.
-
Zapoznasz się z bogatym programem kursu, który został zorganizowany w dwóch semestrach.
Na pierwszym semestrze kursu zanurzysz się w fascynujący świat programowania w Pythonie. Rozpoczniesz od ogólnej eksploracji Pythona i kompilatora PyCharm, gdzie nauczysz się podstawowych funkcji edytora. Następnie, przejdziesz przez proces tworzenia programów w plikach źródłowych, gdzie odkryjesz, jak uruchamiać programy i dodawać do nich komentarze. W trakcie kursu będziesz eksperymentować z różnymi sposobami wypisywania informacji i wyników za pomocą instrukcji print oraz nauczysz się, jak korzystać z instrukcji input do pobierania danych od użytkownika.
Będziesz także zgłębiać tajniki zmiennych w programowaniu, uczyć się o różnych typach wartości i jak z nich korzystać, oraz jak właściwie używać operatorów, zarówno arytmetycznych, jak i logicznych. W miarę postępu zostniesz zaznajomiony z instrukcjami warunkowymi, ucząc się ich struktury i zastosowania, oraz z pętlami, które pozwalają na wielokrotne powtarzanie fragmentów programu. Ponadto, będziesz eksplorować różne typy sekwencyjne dostępne w Pythonie i nauczysz się, jak je wykorzystać w pętlach. Semestr zakończy się praktycznym podejściem do pisania prostych algorytmów oraz programistycznym rozwiązywaniem łamigłówek.
Na drugim semestrze poszerzysz swoją wiedzę, zaczynając od definiowania i używania funkcji. Dowiesz się, czym są funkcje, jaką rolę odgrywają w programowaniu, oraz jak pobierać parametry i zwracać wyniki za ich pomocą. Następnie, zostaniesz wprowadzony w koncepcje programowania obiektowego, gdzie nauczysz się o cechach obiektów, tworzeniu własnych klas i metod, oraz o metodach o specjalnym znaczeniu.
Kurs będzie kontynuowany z naciskiem na praktyczne umiejętności, takie jak praca na plikach, gdzie nauczysz się otwierać i zamykać pliki, czytać dane z plików tekstowych i zapisywać dane do nich, oraz wykorzystywać te umiejętności do wyszukiwania danych w plikach i prostego przetwarzania danych.
Później, zostaniesz wprowadzony w świat tworzenia aplikacji desktopowych za pomocą biblioteki Tkinter, gdzie będziesz miał szansę stworzyć własną grę. Kurs zakończy się modułem na temat dostępu do danych z internetu, gdzie będziesz korzystać z "Web API" opartych o format JSON, na przykładzie prognozy pogody.
A może zamiast kursu Pythona wolisz wariant Java i C++ ?
Uczymy nie tylko języka. Uczymy patrzenia na świat jak programista.
Internet zalewają informacje i porady o tym, który język jest najlepszy żeby zacząć przygodę z programowaniem. Jednak każdy, kto chce nauczyć się kodować, musi wiedzieć, że programowanie nie sprowadza się jedynie do znajomości języka.
Programowanie to specyficzny sposób myślenia, rozkładania wszystkiego na mniejsze kawałki. To umiejętność patrzenia na coś abstrakcyjnego i niemal odruchowe wyciąganie "przed nawias" elementów wspólnych.
Na kursie uczymy właśnie m.in. tej filozofii - uczymy fundamentów programistycznych czyli rozumienia idei, struktury kodu, warunków, pętli, zmiennych, stałych, operacji logicznych, tablic, wskaźników, obiektowości.
Oczywiście nie da się nauczyć programowania bez nauki konkretnego języka. Na tym bootcampie nauczysz się programowania na podstawie języka Python.
Może bardziej zainteresuje Cię się kurs tworzenia stron WWW? Uczymy jak tworzyć, publikować i promować własne treści w internecie.
A może wolisz wejść w świat cyberbezpieczeństwa, poznać działanie Linuxa, Internetu “od kuchni”? Zobaczyć “na żywo” pierwsze sztuczki hakerskie i analizować, jak się przed nimi zabezpieczać.
Sprawdź w jakich godzinach i gdzie prowadzimy kurs?
Semestr jesienny i wiosenny:
» Zajęcia raz w tygodniu , wtorki lub czwartki
To optymalna częstotliwość zajęć, aby wykorzystać wiedzę podawaną na kursie. Tydzień przerwy - to czas, żeby "poukładać sobie w głowie" to co było omawiane. Czas, żeby usiąść w domu i poćwiczyć samodzielnie. Zadajemy też zadania domowe, oczywiście dla chętnych, nie sprawdzamy ich na ocenę - są nieobowiązkowe. Niemniej jednak, polecamy ćwiczyć. :-)
» Zajęcia trwają 2 godziny zegarowe: 17:30 - 19:30
Stacjonarnie - w naszej siedzibie, w centrum Warszawy, w komfortowych klimatyzowanych salach
z nowoczesnym sprzętem (nie trzeba nosić komputera). Dodatkowo w cenę wliczony jest poczęstunek.
Zdalnie - można uczestniczyć też z domu, z dowolnego miejsca w Polsce i nie tylko (mamy też klientów zza granicy). Zajęcia zdalne są identyczne, na żywo z grupą i trenerem. Tylko nie trzeba do nas jeździć.
Przy czym, jako szkoła z ponad 20-letnią tradycją, lubimy zachęcać do przyjeżdżania do nas, kiedy nie jest to problem. Polecamy to ze względu m.in. na kontakty społeczne, na całościowo rozumiany "klimat".
Co trzeba umieć, żeby przystąpić do kursu?
Przed kursem nie musisz umieć programować, nie oczekujemy też żadnej styczności z Pythonem - to jest kurs od totalnych podstaw. Wymagamy jedynie ogólnej umiejętności obsługi komputera (kopiowanie plików, korzystanie z edytora tekstu) i co najważniejsze - sprawnego korzystania z klawiatury!
Czy nauka programowania jest trudna?
Nauka programowania jest porównywalna z nauką języka obcego lub gry na instrumencie muzycznym. Tu najważniejsza jest motywacja i dużo ćwiczeń.
Program kursu został stworzony przez zespół doświadczonych programistów, którzy pracują w branży od wielu lat. Nasi trenerzy to praktycy, którzy kierują zespołami programistycznymi, zajmują się pisaniem aplikacji w Pythonie.
Są to osoby, które mają przygotowanie dydaktyczne i (uwaga bo to jest bardzo ważne) potrafią uczyć. A to nie jest takie oczywiste. Nie każdy dobry programista umie przekazać wiedzę tak aby inna osoba to zrozumiała.
Trenerzy ALX to potrafią.
Kurs jest podzielony na moduły i pomyślany tak - abyś od naszych trenerów nauczył się dokładnie tego, co jest Ci potrzebne: solidnych podstaw niezbędnych dla każdego programisty. Wiedzę, którą zdobędziesz, możesz później rozwijać w dowolnym kierunku: programowanie gier, aplikacje mobilne, bazy danych, aplikacje webowe itp.
Dlaczego Python, a nie języki i środowiska dla dzieci, np. Scratch?
Dlatego, że młodzież w ostatnich klasach szkoły podstawowej i liceum spokojnie może się już uczyć w tych samych środowiskach, co dorośli. Wystarczy przystępne tłumaczenie. Być może bez "nudnych, biznesowych" ćwiczeń. Mamy wiele lat doświadczenia w tej kwestii. W tym wieku zwyczajnie warto iść już głębiej i dalej.
Dlatego, że przed wejściem w dorosłość, czy też w przyszłości dalszą naukę "stosowaną", warto zrozumieć "co siedzi w środku", aplikacji czy systemu. Nastoletniość to bardzo dobry czas na to, żeby zrozumieć fundamenty, prawdziwe fundamenty. Zrozumieć, a nie wyłącznie powtarzać pewne czynności, czy przeklejać gotowe kawałki kodu.
Przy okazji - dlatego też, bardzo lubimy np.: celowo nie używać czasami "narzędzi ułatwiających pracę", a pokazywać pewne rzeczy "ręcznie". Dla głębszego zrozumienia. Polecenia, linia komend, kompilator...
"Czy nadaję się do programowania, jeśli mam kiepskie oceny z matematyki?"
To bardzo częste pytanie, słyszeliśmy je wiele razy.
Nie są kluczowe oceny z matmy same w sobie. Podobnie, jak nie trzeba mieć skończonych studiów informatycznych, żeby programować. Tysiące dobrych programistów miało kiepskie oceny w szkole, nie wspominając już o paru sławnych, którzy specjalnie rzucali naukę (np. bo studia były dla nich nudne). Natomiast faktycznie warto: mieć analityczny umysł, myśleć logicznie, lubić być precyzyjnym.
Nawiasem mówiąc, w IT, faktyczne umiejętności i praktyka bywają bardziej istotne, niż oceny, certyfikaty czy nawet dyplom uczelni.
Praktyczne podejście do nauki. Jak to robimy?
- Mamy małe grupy. Nasze szkolenia realizujemy stacjonarnie w Warszawie jak i zdalnie. W trakcie całego kursu uczestniczysz w zajęciach grupowych - podobnie jak na lekcjach języków obcych. Dzięki temu przyswajasz materiał sprawniej, jednocześnie przygotowując się do współpracy zespołowej - w końcu programista nie działa w izolacji - musisz potrafić funkcjonować w grupie!
- Wiele ćwiczeń oraz stały dostęp do mentora. U nas nie znajdziesz monotonnych prelekcji - skupiamy się wyłącznie na praktycznej nauce. Kurs ma formę warsztatów, nie wykładów. Trener jest ciągle do Twojej dyspozycji, służąc radą i wsparciem. Bazując na naszym doświadczeniu, wiemy, że samodzielna teoria to za mało. Aby skutecznie nauczyć się programowania, niezbędne są rzeczywiste umiejętności praktyczne.
Trenerzy - zawodowi programiści
Nawet najlepiej przygotowany program kursu nie zadziała bez dobrego, otwartego na słuchaczy i doświadczonego wykładowcy. Doskonale o tym wiemy!
Dlatego nasi trenerzy są najlepsi. Mają wieloletnie doświadczenie w szkoleniach, nauczaniu oraz tworzeniu oprogramowania. Są to praktycy - osoby prowadzące żywe, obfitujące w realistyczne przykłady zajęcia.
Programista technologii Web o szerokim zakresie kompetencji m.in. Python i Java. Wieloletni lider przy tworzeniu zintegrowanych systemów klasy ERP, EOD oraz dedykowanych projektów e-Commerce.
Robert prowadzi kursy zawodowe z programowania w językach JavaScript, Python, Java i PHP, a także opracowuje programy szkoleń i tworzy materiały szkoleniowe. Jednak to nie tylko jego wiedza techniczna przyciąga uwagę, ale również jego zdolności dydaktyczne, które stały się legendą.
Jest niczym czarodziej, który potrafi wprowadzić kursantów w fascynujący świat programowania. Z wielkim zaangażowaniem uczy ich podstawowych kroków, budując solidne fundamenty, które później z powodzeniem wykorzystują na zaawansowanych kursach. Jego umiejętność tłumaczenia trudnych koncepcji w sposób przystępny i zrozumiały sprawia, że jest uwielbiany przez kursantów.
Jego doświadczenie praktyczne obejmuje zarówno pracę w dużych zespołach programistycznych, jak i udział w mniejszych projektach, co sprawia, że doskonale rozumie i zna szeroki zakres środowiska programistycznego. Poza programowaniem Robert jest pasjonatem technologii mobilnych w kontekście stron internetowych oraz konfiguracji sterowników PLC w inteligentnych domach.
Posiada tytuł magistra uzyskany na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Dodatkowo zdobył certyfikaty ITIL Foundation oraz Prince2 Foundation, dzięki czemu jeszcze lepiej rozumie i zna najlepsze praktyki w zarządzaniu projektami i usługami IT.
W czasie wolnym chętnie oddaje się też tańcom towarzyskim, co pokazuje jego wszechstronność i zamiłowanie do różnych dziedzin życia.
Administrator systemów Linux i programista. Specjalista w technologiach BASH, Python, Ansible, Git; konsultant bezpieczeństwa systemów informatycznych i sieciowych, dawniej również programista web. Nagrodzony "Złotą Kredą" za prowadzone gościnnie zajęcia na Politechnice Warszawskiej.
Nie ma terminów kursu, który Cię interesuje? Spoza Warszawy - zajęcia zdalne?
Na każdy kurs można zapisać się również Zdalnie. Szczegóły opisane są w jednej z ramek powyżej.
Istnieje też możliwość zapisania starszego nastolatka na kurs dla dorosłych. Wtedy można wybrać z szerszej oferty dłuższych kursów, terminów i miast. W wieku 16-17 lat, najczęściej nie ma już żadnego problemu z uczestnictwem w zajęciach na sali razem z dorosłymi. W przypadku osób nieco młodszych, prosimy o rozmowę z nami, w celu ustalenia czy taka osoba nie "pogubi się" podczas kursu oraz czy będzie czuć się swobodnie w grupie.
Program szkolenia
Semestr I
1. Wprowadzenie do Pythona i edytora PyCharm
2. Program w pliku źródłowym, uruchamianie, komentarze
3. Wypisywanie informacji i wyników - instrukcja print
4. Pobieranie danych od użytkownika - instrukcja input
5. Zmienne w programowaniu: do czego służą, jak się je tworzy i jak się ich używa w Pythonie
6. Typy wartości:
- Dlaczego w programowaniu używa się różnych typów i co to właściwie znaczy?
- Podstawowe typy w Pythonie: napis, liczba całkowita i z ułamkiem, wartość logiczna
- Jak zmienić typ i co się dzieje, gdy użyjemy niewłaściwego typu
7. Operatory (arytmetyczne, porównania, logiczne)
8. Instrukcje warunkowe: ich budowa i zastosowanie
9. Pętle, czyli wielokrotne powtarzanie fragmentu programu:
- jakie są rodzaje pętli
- możliwości jakie można uzyskać dzięki zastosowaniu pętli
- kiedy używać której pętli
- zagrożenia
10. Typy sekwencyjne:
- typ napisowy
- listy
- zbiory
- słowniki
- wykorzystanie typów sekwencyjnych w pętlach
11. Pisanie prostych algorytmów i programistyczne rozwiązywanie łamigłówek
Semestr II
1. Definiowanie i używanie funkcji
- Czym są funkcje i jaką rolę pełnią w programowaniu?
- Pobieranie parametrów i zwracanie wyników
- Ciekawe elementy języka Python w zakresie funkcji i ich parametrów
2. Obiektowość, czyli nowe spojrzenie na styl programowania
- Obiekt i jego cechy: atrybuty oraz metody
- Tworzenie własnej klasy
- Inicjalizacja obiektów
- Tworzenie własnych metod
- Metody o specjalnym znaczeniu: wypisywanie, porównywanie, obsługa operatorów arytmetycznych
3. Praca na plikach
- Otwieranie i zamykanie pliku; konstrukcja with
- Czytanie danych z pliku tekstowego
- Zapisywanie danych do pliku tekstowego
- Zastosowania do wyszukiwania dancyh w plikach i prostego przetwarania danych