Szkolenia PostgreSQL i EnterpriseDB

Szeroki zakres szkoleń z PostgreSQL: od najpopularniejszych, z SQL oraz PL/pgSQL - dla analityków i dla programistów, przez zagadnienia optymalizacji zapytań i wydajności, administrację i backupy oraz ich odzyskiwanie, monitoring - do zaawansowanych czy rzadszych tematów takich jak replikacja, wysoka dostępność (HA) i wybranych specjalistycznych modułów.

Jesteśmy rozpoznawani m.in. jako specjaliści od serwerów (Linux) i portali z podwyższoną dostępnością z PostgreSQLem w back-endzie. Mamy ponad 20 lat doświadczenia we wdrożeniach i w szkoleniach. Pracowaliśmy m.in. dla mediów, telekomunikacji, sektora finansowego oraz instytucji publicznych.

Nasi wykładowcy posiadają wieloletnie doświadczenie jako programiści i administratorzy; poza szkoleniami, występowali na konferencjach branżowych (m.in. PgCon). Mamy też w zespole np. programistę z zaakceptowanymi commitami do głównej gałęzi.

  • Postgres
  • Postgres
ALX Diamenty Forbes
ALX Diamenty Forbes
4,8/5
Stars

Trenerzy

Jan

Jan Ekspert i entuzjasta PostgreSQL

Agata

Agata C#, SQL Server, Oracle, Python, Java, Excel, VBA

Patryk

Patryk Java, C, Python, XML, SQL, Linux

wyszkoliliśmy już 312 osób

Nazwa szkolenia / Kod Terminy Czas

Cena TooltipTriangle

PostgreSQL (programowanie)
PostgreSQL dla analityków

PgSQL analiza raporty

Warszawa
  • 26.02
  • 12.03
  • 28.05
Zdalnie
  • 26.02
  • 12.03
  • 28.05

Na zamówienie od 5 os. TooltipTriangle

3 dni

1690 PLN

Zaawansowany PostgreSQL dla analityków

PgSQL ADV analiza raporty

Na zamówienie od 5 os. TooltipTriangle

2 dni

1690 PLN

Procedury składowane w PL/pgSQL dla PostgreSQL

PL/pgSQL

Na zamówienie od 5 os. TooltipTriangle

2 dni

1790 PLN

PostgreSQL dla programistów

PgSQL PROG

Na zamówienie od 5 os. TooltipTriangle

5 dni

4490 PLN

Projektowanie baz danych w PostgreSQL

PgSQL projektowanie

Na zamówienie od 5 os. TooltipTriangle

1 dzień

990 PLN

Optymalizacja zapytań / tuning wydajności baz PostgreSQL

PgSQL optymalizacja

Na zamówienie od 5 os. TooltipTriangle

2 dni

1990 PLN

PostgreSQL (administracja)
PostgreSQL dla administratorów

PgSQL ADMIN

Warszawa
  • 20.02
  • 27.03
  • 05.06
Zdalnie
  • 20.02
  • 27.03
  • 05.06

Na zamówienie od 5 os. TooltipTriangle

2 dni

1990 PLN

Kopie zapasowe w PostgreSQL

PgSQL Backup

Na zamówienie od 5 os. TooltipTriangle

1 dzień

1190 PLN

Replikacja i HA w PostgreSQL

PgSQL REPL HA

Na zamówienie od 5 os. TooltipTriangle

2 dni

2490 PLN

Zaawansowany PostgreSQL dla administratorów

PgSQL Admin 201

Na zamówienie od 5 os. TooltipTriangle

2 dni

2190 PLN

Profesjonalny i otwarty system baz danych

PostgreSQL jest powszechnie uważany za najbardziej profesjonalny system relacyjnych baz danych spośród tych, które pozostają „wolnym oprogramowaniem” (free software, open source). Możliwości języka zapytań SQL, programowania procedur składowanych (PL/pgSQL, ale nie tylko), administrowania danymi (backup, replikacja itd.) są zbieżne z możliwościami systemów komercyjnych Oracle i MS SQL Server, natomiast w pewnych aspektach (dodatkowe typy danych, w tym obiekty, tablice i zakresy, oraz wsparcie dla danych geograficznych poprzez rozszerzenie PostGIS) możliwości PostgreSQLa są nawet większe.

Minusem z punktu widzenia firm wdrażających oprogramowanie jest jego nieco niższa wydajność, niż komercyjnej konkurencji, szczególnie w przypadku olbrzymich (wielogigabajtowych i więcej) zbiorów danych oraz specyfika licencji open-source (brak cesji ryzyka), przy czym tę drugą kwestię można załatwić wybierając produkt EnterpriseDB – opartą o Postgresa bazę na licencji komercyjnej.

PostgreSQL jest bardzo lubiany przez programistów i administratorów, szczególnie pracujących na systemie Linux. Na użycie PostgreSQL w swoich systemach decyduje się wiele firm komercyjnych, instytucji publicznych i instytutów badawczych. System ten oferuje pełną funkcjonalność relacyjnych baz danych wymaganą przez wszelkiego rodzaju systemy biznesowe, a dzięki dodatkowym typom danych i rozszerzeniom jest szczególnie popularny w zastosowaniach związanych z geolokalizacją i analizą danych.

PostgreSQL może być instalowany na serwerach oraz komputerach osobistych działających w systemach Linux (i inne podobne, np FreeBSD), Windows, MacOS. Z bazy można korzystać poprzez dedykowane programy klienckie: tekstowy psql i graficzny pgAdmin, a także przez uniwersalne aplikacje bazodanowe, takie jak DataGrip, i poprzez interfejsy programistyczne dostępne we wszystkich popularnych językach programowania (C, Python, Java, PHP i innych).

Szkolenia od podstaw i dla zaawansowanych

W ALX oferujemy zarówno szkolenie z SQL od podstaw ukierunkowane głównie na zastosowania analityczne (odczyt danych, wyszukiwanie, agregacja, obliczanie statystyk, stosowanie funkcji analitycznych), jak i poszerzony kurs obejmujący także aspekty istotne dla programistów (zarówno chcących kodować bezpośrednio wewnątrz PostgreSQL używając wzorowanego na rozwiązaniu Oracle języka PL/pgSQL, jak i programistów innych języków) takie jak projektowanie baz danych, transakcje, dodatkowe typy danych, podstawy samodzielnej administracji.

Oprócz tych dwóch popularnych szkoleń, na których poznawanie PostgreSQL zaczynamy od podstaw, oferujemy też kilka szkoleń zaawansowanych dotyczących administracji bazami danych, wydajności i programowania. Jeśli Państwa firma potrzebuje niestandardowego zakresu materiału lub warsztatów dotyczących konkretnego problemu, prosimy o 📞 kontakt – jesteśmy przekonani, że nasi specjaliści będą w stanie Państwu pomóc.

Słowniczek przydatnych pojęć

  • psql: Interaktywny interfejs wiersza poleceń dla PostgreSQL.
  • PgAdmin: Popularne narzędzie GUI do zarządzania bazą danych.
  • PL/pgSQL: Proceduralny język programowania dla PostgreSQL, rozszerzający SQL (podobnie jak np. PL/SQL w systemach Oracle). Umożliwia m.in. tworzenie funkcji, wyzwalaczy (triggerów) oraz przede wszystkim procedur składowanych. Znacząco zwiększa to możliwości bazy danych.
  • Administracja bazami danych: całość procesów zarządzania i utrzymania baz danych - obejmuje m.in. konfigurację samego silnika i jego parametrów, zarządzanie użytkownikami i ich uprawnieniami, bezpieczeństwem, monitorowanie i utrzymanie wydajności, jak również tworzenie i w razie potrzeby przywracanie kopii zapasowych (backupy!).
  • Tuning i optymalizacja baz danych: Proces dostosowywania konfiguracji bazy danych i zapytań SQL, tak aby maksymalizować wydajność i efektywność systemu.
  • Indeks (index): Indeksy w bazach danych to dodatkowe struktury danych, poprawiające szybkość dostępu do danych i wyszukiwania w tabelach; jest to jedno z podstawowych narzędzi optymalizacyjnych.
  • EXPLAIN: Polecenie służące do analizy planu wykonywania zapytania SQL, które pomaga zrozumieć - i w konsekwencji następnie optymalizować wydajność zapytań (inne często używane słowo: tuning).
  • VACUUM: Proces w PostgreSQL służący do odzyskiwania przestrzeni zajmowanej przez usunięte lub nieaktualne dane w tabelach. Pomaga w utrzymaniu optymalnej wydajności i unikaniu fragmentacji danych.
  • Transakcja (transaction): Sekwencja operacji w bazie danych, traktowana jako pojedyncza "jednostka pracy", która musi zostać albo wykonana w całości, albo wcale.
  • JSON/JSONB Support: Obsługa formatów JSON i JSONB, umożliwiająca efektywne przechowywanie i zapytania dotyczące danych JSON.
  • Full-text Search: Zaawansowane wyszukiwanie tekstowe w bazach danych, pozwalające na efektywne przeszukiwanie dużych zbiorów tekstów. Dzięki tej funkcjonalności, możliwe jest m.in. przeszukiwanie z uwzględnieniem znaków specjalnych, odmiany słów, czy nawet synonimów - i nie tylko.
  • Foreign Data Wrapper (FDW): Funkcjonalność umożliwiająca integrację i dostęp do danych z różnych źródeł zewnętrznych, w tym innych baz danych.
  • PostGIS: Rozszerzenie przestrzenne dla PostgreSQL, umożliwiające pracę z danymi geograficznymi.
  • Replikacja: mechanizm replikacji danych pozwala na synchronizację między wieloma bazami danych ("węzłami", serwerami).
  • HA (High Availability): inaczej - wysoka dostępność: ogólnie rzecz ujmując, cecha systemów, która minimalizuje czas przestoju całości rozwiązania. W bazach danych typowo jest to związane z mechanizmami m.in. replikacji danych (pomiędzy węzłami), redundancją (istnieniem wielu węzłów, braku pojedynczych miejsc krytycznych - tzw. "SPOF"...); często używa się pojęcia "klaster" (bazodanowy).
  • Open Source: Oprogramowanie o otwartym kodzie źródłowym, które jest dostępne publicznie (uproszczenie; całość zagadnienia jest bardziej złożona).
  • EnterpriseDB: Komercyjna wersja PostgreSQL, z dodatkowymi funkcjami i wsparciem.

Zobacz też

Inne systemy bazodanowe

W stałej ofercie posiadamy szkolenia m.in. z systemów MS SQL Server oraz Oracle. Na zamówienie, oferujemy też szkolenia z innych systemów baz danych. Przykładowo, posiadamy doświadczenie w prowadzeniu szkoleń z takich systemów jak IBM DB2. Posiadamy szerokie zaplecze dydaktyczne, również akademickie. W wypadku zainteresowania szkoleniem z rzadszego produktu bazodanowego, prosimy o kontakt.